wrz 202019
 

W tym roku minęło 10 lat od momentu udostępnienia schronu przeciwlotniczego z czasów wojny, który znajduje się na terenie Zespołu Szkół numer 2 w Wałbrzychu. W osobnym wpisie można przeczytać obszerną relację z akcji odgruzowania schronu przez członków Dolnośląskiego Towarzystwa Historycznego oraz jego uroczystego otwarcia dla zwiedzających.

Po hucznym otwarciu w 2009 roku (do dziś mile wspominamy fajerwerki), na którym gościli również lokalni wałbrzyscy politycy, nastąpił okres, kiedy miejsce to zostało w pewnym sensie zapomniane. Brak jakiejkolwiek reklamy (do dziś na stronie Urzędu Miasta i innych instytucji państwowych próżno szukać jakichkolwiek informacji o tym obiekcie) oraz nierozwiązany problem obsługi tego miejsca (brak dedykowanych przewodników) doprowadziły do sytuacji, gdzie schron był udostępniany dla zwiedzających okazjonalnie. Przewodnikami po schronie były najczęściej osoby związane z 2 Liceum – nauczyciele, w szczególności Profesorowie Jarosław Brzeziński oraz Paweł Jonowski. W tym miejscu składamy im bardzo serdecznie podziękowania za ich obywatelską postawę oraz bezinteresowną pracę na rzecz popularyzacji historii lokalnej Wałbrzycha. Według informacji uzyskanych od Pana Dyrektora Zespołu Szkół numer 2 – Roberta Wróbla, w ciągu ostatnich 10 lat, schron odwiedziło około 2000 osób. Z jednej strony, nie jest to duża liczba, mając na uwadze atrakcyjność tego miejsca, ale z drugiej strony jest to liczba ogromna, gdyż obiekt ten nie jest nigdzie reklamowany i nie istnieje nawet na mapie (link) turystycznych atrakcji powiatu wałbrzyskiego.

Chcąc zmienić sytuację w jakiej utknął obiekt, na lepszą, napisaliśmy list do Pana Prezydenta Wałbrzycha w sprawie możliwości organizacji zwiedzania schronu przez nasze stowarzyszenie, które jest organizacją pożytku publicznego i może teoretycznie prowadzić taką działalność. Wynikiem tego była rozmowa z Panem Dyrektorem Zespołu Szkół numer 2 – Robertem Wróblem oraz zorganizowane zostało spotkanie z udziałem Zarządcy obiektu i osób zainteresowanych ze środowiska eksploratorów. W spotkaniu, które odbyło się 19 września 2019 wzięli udział reprezentanci dwóch stowarzyszeń – Dolnośląskiej Grupy Badawczej oraz Dolnośląskiego Towarzystwa Historycznego a także osoby prywatne Pan Tomasz Jurek oraz Pan Sławomir Podlaszewski. Lokalne media reprezentowała Pani Elżbieta Węgrzyn z portalu Wałbrzych dla Was.

Na podstawie podjętej uprzednio uchwały, członkowie Dolnośląskiego Towarzystwa Historycznego zaproponowali działania mające na celu udrożnienie niedostępnej części schronu (plan schronu znajduje się w poprzednim wpisie na naszej stronie). Pan Prezes Dolnośląskiej Grupy Badawczej – Grzegorz Nadolski poparł naszą propozycję oraz zaproponował pomoc w przedstawionym przez nas projekcie. Chcieliśmy w tym miejscu bardzo podziękować za deklarację współpracy ze strony Pana Prezesa Nadolskiego, z pewnością połączymy nasze siły, aby wspólnie odkrywać tajemnice Wałbrzycha oraz popularyzować historię lokalną tego pięknego miasta.

O naszych dalszych krokach w tej sprawie będziemy informować na bieżąco.

12.10.2019 Aktualizacja:

Schron został ponownie udostępniony dla turystów i można go zwiedzać w wyznaczonych dniachlink.

Udostępnij
Translate »