paź 132021
 

Chcielibyśmy poinformować, że nasze dotychczasowe wspólne interdyscyplinarne działania w ramach międzynarodowego projektu badawczego „Historia filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Sieniawce” zostały przedstawione w filmie (2 odcinki po około 45 minut) zrealizowanym przez telewizję ZDF. Film jest dostępny bezpłatnie zarówno w Niemczech jak i Polsce. Podane poniżej linki umożliwiają zapoznanie się z materiałem filmowym w języku niemieckim bez konieczności rejestracji:

https://www.zdf.de/dokumentation/zdfinfo-doku/geheime-unterwelten-der-ss–das-raetsel-der-zittwerke-100.html
https://www.zdf.de/dokumentation/zdfinfo-doku/geheime-unterwelten-der-ss–das-geheimnis-von-zittau-100.html

W przypadku komunikatu błędu w linku, proszę zwrócić uwagę na podwójny znak myślnika – pomiędzy słowami ss oraz das (ss- -das).

Film pokazuje część naszych dotychczasowych działań a nasz projekt jest w dalszym ciągu kontynuowany.

W imieniu Dolnośląskiego Towarzystwa Historycznego pragniemy bardzo serdecznie podziękować za dotychczasowe wspólne działanie oraz wsparcie naszego projektu naszym partnerom z:

* Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy,
* Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu,
* Politechniki Warszawskiej (Zakład Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej)

oraz ekspertom (w kolejności alfabetycznej):
* Dipl.-Ing. Thomas Kölm,
* Dipl.Geol. Birgit Kühnast,
* Dr Jakub Linetty,
* Mgr inż. Marek Michalski,
* Prof. Dr. Johannes Preuß,
* Mgr Adam Sroczyński,
* Dr. rer. nat. Dietmar Steinhau,
* Dipl.-Ing. Roland Winckler,
* Dr Matthias Uhl.

Pragniemy także bardzo serdecznie podziękować właścicielom oraz zarządcom nieruchomości na terenie miejscowości Sieniawka za udzielone zaufanie oraz wydanie pozwoleń na badania, w szczególności:

* Panu Wojciechowi Dobrołowiczowi (Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia),
* Panu Arturowi Bielińskiemu (Starosta Zgorzelecki),
* Pani Zofii Barczyk (Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu),
* Panu Zbigniewowi Mądzelewskiemu (Kierownik Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa O/T Wrocław filia w Rakowicach Wielkich).

Ogromnie cieszymy się z zainteresowania oraz przychylności z jaką spotkał się nasz projekt po stronie niemieckiej, nasze serdeczne podziękowania kierujemy do Nadburmistrza Zittau – Pana Thomasa Zenkera oraz Dyrektora Muzeum Miejskiego w Zittau – Pana Dr. Peter’a Knüvener’a.

Dziękujemy także Andreasowi Sulzerowi – reżyserowi obu filmów oraz pozostałym pracownikom firmy pro omnia film & video promotion gmbh.

Specjalne podziękowania kierujemy do Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieniawce oraz wszystkich mieszkańców Sieniawki i najbliższej okolicy, którzy wspierali nas podczas realizacji naszego projektu.

Udostępnij
Translate »