W sobotę 18 września 2021 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w 1. konferencji naukowej „Mała Wielka Historia” zorganizowanej przez Dolnośląskie Towarzystwo Historyczne we współpracy z księdzem proboszczem Jarosławem Olejnikiem z Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel. Miejsce naszej konferencji niewątpliwie sprzyjało wykładowcom, gdyż historia zespołu klasztornego Ojców Karmelitów w Głębowicach sięga XVII wieku i jest powiązana z działalnością jego fundatora – barona Jana Adama de Garniera. Uroczystego otwarcia konferencji „Mała Wielka Historia” dokonał ksiądz proboszcz Jarosław Olejnik, którego pasja do historii oraz zamiłowanie do konserwacji zabytków są powszechnie znane. Uczestnicy konferencji mogli nie tylko zapoznać się z historią Głębowic ale także usłyszeć wiele szczegółów dotyczących powojennej odbudowy zespołu klasztornego (więcej informacji na ten temat można znaleźć w innym wpisie na naszej stronie internetowej – link). Warto dodać, że ksiądz proboszcz to nie tylko pasjonat historii ale także osoba wykształcona w kierunku konserwacji dzieł sztuki a efekty jego wieloletniej pracy konserwatorskiej można oglądać, między innymi, na jednym z uratowanych obrazów, który obecnie znajduje się w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel.
Kolejnym wykładowcą był Marek Michalski, specjalista wykształcony w dziedzinie interpretacji zdjęć lotniczych, współautor książek (np. Obóz Pracy Treblinka I. Metodyka integracji danych wieloźródłowych) oraz wielu artykułów naukowych, wieloletni współpracownik Muzeum w Treblince, który przedstawił wykład na temat międzynarodowego projektu badawczego „Historia filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Sieniawce”. Marek Michalski jest także członkiem międzynarodowej grupy badawczej skupiającej historyków II wojny światowej a odnalezione przez niego niedawno dokumenty zmieniły naszą wiedzę o losach Hansa Kammlera, który jak się okazuje, nie zginął w 1945 roku ale został przewieziony w tajemnicy do USA (więcej na temat tego niezwykłego odkrycia – link ).
Tematyka filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen była także przedmiotem wykładu Krzysztofa Kaszuba, który od wielu lat z wielką pasją bada historię Strzegomia oraz najbliższej okolicy. Przybliżył on zebranym słuchaczom tragiczne losy więźniarek obozu dla dziewcząt na Grabach (obecnie dzielnica w Strzegomiu, kiedyś miejscowość Gräben). Krzysztof Kaszub odszukał żyjące za granicą więźniarki tego obozu, spotkał się z nimi oraz pomógł zorganizował ich pobyt w Polsce. Był on także głównym inicjatorem upamiętnienia miejsca obozu i budowy tam pomnika (więcej informacji w artykule – link1 oraz link2). Zdradzimy także tajemnicę, że najnowsza książka Krzysztofa Kaszuba będzie dotyczyła historii pewnego obiektu w Strzegomiu powiązanego z działalnością Jana Adama de Garniera.
Uczestnicy naszej konferencji mieli także niezwykłą okazję spotkać się z uznanym badaczem wojennych tajemnic Dolnego Śląska – Romualdem Owczarkiem, który jest autorem wielu książek na temat II wojny światowej, między innymi „U bram Riese. Produkcja zbrojeniowa III Rzeszy w rejonie Gór Sowich.” czy „Zagłada Riese. Klęska Organizacji Todt w Górach Sowich.” oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych. Dotychczasowe, wieloletnie, badania archiwalne Romualda Owczarka zmieniły diamentralnie naszą wiedzę o projekcie Riese, przemyśle zbrojeniowym III Rzeszy na Dolnym Śląsku czy badaniach firmy Telefunken w klasztorze w Lubiążu. Wykład Romualda Owczarka na naszej konferencji dotyczył niezwykłego i bardzo szczegółowego raportu (ponad 1000 stron) na temat podziemnej produkcji zbrojeniowej, którego autorem był Franz Xaver Dorsch z Organizacji Todt.
Niestety, kolejne dwa, z zaplanowanych wykładów nie mogły się odbyć z przyczyn losowych. Mamy nadzieję, że z Magdaleną Woch oraz Piotrem Kruszyńskim spotkamy się za rok na wykładach dotyczących historii Zamku Książ 🙂
Celem naszej konferencji była nie tylko popularyzacja wiedzy na temat historii lokalnej ale także możliwość spotkania się w jednym miejscu i czasie większej liczby osób, które łączy pasja historyczna. Bardzo dziękujemy naszym szanownym wykładowcom za trud włożony w przygotowanie wykładów oraz zaszczycenie nas swoją obecnością. Dziękujemy także wszystkim uczestnikom za mile spędzony czas. Specjalne podziękowania kierujemy także do Pani Marty oraz Pani Ani, które dbają o wyżywienie oraz zakwaterowanie gości w „Garnierówce”. To był, jak zawsze, niezwykły czas… Do zobaczenia za rok !