Zasoby DTH

 

W skład zasobów DTH wchodzi sprzęt potrzebny do realizacji zadań statutowych. Stosujemy tu zasadę synergii, każdy z nas poprzez użyczenie swojej prywatnej własności, wspomaga nasze Stowarzyszenie. W szczególności dotyczy to prac terenowych w celu rozpoznania obiektów oraz miejsc o znaczeniu historycznym. Zakres naszej działalności jest bardzo szeroki, podobnie można opisać zestaw narzędzi, którymi się posługujemy. Pomiarów w terenie wykonujemy miernikami laserowymi, zaś położenie obiektów określamy za pomocą urządzeń gps takich jak np. profesjonalne data loggery… ale nie obce są nam też ołówek, kartka papieru czy kompas oraz zapach starych map.

Badania, tego czego nie widać gołym okiem, prowadzimy za pomocą georadaru renomowanej szwedzkiej firmy Mala, a konkretnie modelu X3M. Warto podkreślić, że jest to urządzenie wysokiej klasy i jako stowarzyszenie, jesteśmy jedną z nielicznych organizacji tego typu w Polsce, która ma dostęp do sprzętu tego typu i jest w stanie sama interpretować falogramy. Na chwilę obecną możemy dokonać pomiaru w podłożu skalnym do głębokości około 14m. Zakres możliwych badań jest bardzo szeroki – od poszukiwania złóż mineralnych (torf, granit), po odnajdywanie przedmiotów i pustek w gruncie, skale, betonie. Na wyposażeniu posiadamy także specjalistyczne detektory metalu, pracujące w różnych częstotliwościach, w tym wykrywacz ramowy o bardzo dobrych parametrach pomiarowych. Połączenie wysokiej klasy georadaru, wykrywaczy zwykłych oraz ramowego, pozwala, dzięki zasadzie synergii, na znaczne zwiększenie zakresu możliwych badań i ich skuteczności. Można trochę zażartować, że ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia… Jeśli Państwo są zainteresowani takimi badaniami oraz chcecie skorzystać z naszego doświadczenia, prosimy o kontakt.

Mamy też dostęp do kamery termowizyjnej oraz magnetometru. Jednakże ze względu na charakter naszych badań nie korzystamy z tych urządzeń zbyt często i nie posiadamy tego sprzętu na stanie. W razie potrzeby mamy jednak do nich dostęp, korzystając z życzliwości zaprzyjaźnionych z nami osób oraz firm.

Zdecydowana większość badań terenowych wymaga tradycyjnych metod eksploracji, do których jesteśmy  dobrze przygotowani. W naszym posiadaniu znajdują się agregaty prądotwórcze, wydajne pompy, wiertnica, młot wyburzeniowy, aparat spawalniczy MIG-MAG oraz kompletny atestowany sprzęt wspinaczkowy. Posiadamy również ciężki sprzęt kopiący na podwoziu samojezdnym. To czego nie widać, możemy dobrze oświetlić, gdyż dysponujemy różnymi źródłami światła, od 1000W reflektorów po małe, lecz wydajne latarki z diodami LED Cree. Lubimy też przyjrzeć sie dokładnie okolicy… w dzień za pomocą lornetki, a nocą przy użyciu noktowizora.

Nowe wyzwania wymagają doskonalenia warsztatu pracy. Mierząc się z nieznanym, musimy ciągle udoskonalać nasze metody badawcze, wiec w miarę możliwości finansowych dokonujemy zakupów nowego sprzętu, aby wciąż udoskonalać nasz „park maszynowy” i by nie zostać w tyle za nowymi technologiami pomiarowym. Staramy się przy tym wspierać rodzimych producentów. Wykorzystujemy między innymi sprzęt takich producentów jak:

 

Udostępnij
Translate »