wrz 212015
 

Promocja-Bibliotheca-Bielaviana-2014-Bielawa-730x410

Promocja rocznika miejskiego „Bibliotheca Bielaviana 2014″ odbyła się 18 września 2015 r. w sali dawnego Teatru Robotniczego.

Prof. Stanisław Sławomir Nicieja w swojej recenzji napisał: „Zmierzając do końcowej konkluzji, pragnę stwierdzić, że kolejny tom „Bibliotheca Bielaviana”, utrzymując wysoki poziom merytoryczny, wnosi do naszej wiedzy nowe, istotne wiadomości do dziejów Dolnego Śląska. Wydawnictwo to tworzy fakt kulturowy. Trzeba z uznaniem stwierdzić, że tego typu regularnie ukazujące się opracowanie do historii konkretnego regionu jest dość wyjątkowe. Zważywszy że Bielawa nie ma instytucjonalnego środowiska naukowego w postaci wyższej uczelni czy instytutu badawczego, może zadziwiać pozycji tak profesjonalnej.

Znam środowiska uniwersyteckie w Polsce, które nie mogą się pochwalić tak profesjonalnym wydawnictwem rejestrującym historię swego regionu, jak to jest w przypadku „Bibliotheca Bielaviana”. Dlatego wyrażam słowa uznania dla redaktorów tego tomu, że potrafili zgromadzić wokół siebie grono profesjonalnych, rzetelnych badaczy i faktografów. Wyrażam również uznanie dla władz Bielawy, że rozumieją znaczenie i wagę tego typu wydawnictw i nie szczędzą środków finansowych, aby przeszłość i dzisiejszość swej ziemi opisywać i dokumentować. Wiadomym przecież jest fakt, że – jak głosi przysłowie – „co zaciągniesz piórem, nie wyciągniesz wołem”, czyli co zapiszesz, zostanie w pamięci na wieki. A jeśli nie ma dokumentacji danych działań, to czyny ludzkie zapadają się w czeluść niepamięci i po prostu przestają istnieć. Tego typu wydawnictwa, jak „Bibliotheca Bielaviana” walczą z historyczną amnezją. I to jest najważniejszy walor tego opracowania i z tego powodu wysoko go oceniam, rekomendując jego wydanie i dalszą kontynuację”.

Żródło: http://bibliothecabielaviana.info/index.php/2015/09/21/promocja-bibliotheca-bielaviana-2014/

Udostępnij
Translate »