sty 242014
 

Tajemnica Zamku

W wyniku badań Zamku Książ za pomocą georadaru, które opisaliśmy niedawno za pomocą krótkiego wpisu oraz zdjęć w galerii na naszej stronie internetowej, zostały odkryte liczne anomalie świadczące o występowaniu pustek o nieznanym przeznaczeniu. Cały czas, systematycznie, krok po kroku, opracowujemy zebrane dane pomiarowe porównując je z istniejącymi planami Zamku Książ.

Wyniki badań konsultujemy na bieżąco z członkiem Dolnośląskiego Towarzystwa Historycznego – Piotrem Kruszyńskim, który jest ekspertem w dziedzinie wojennej historii Zamku Książ oraz projektu „Riese” realizowanego na Dolnym Śląsku. Piotr Kruszyński jest wieloletnim współpracownikiem muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, Autorem pierwszej publikacji naukowej na temat projektu „Riese” na Dolnym Śląsku pod tytułem: „Podziemia w Górach Sowich i Zamku Książ” oraz Autorem bardzo precyzyjnego studium podziemnej części Zamku Książ pod tytułem: „Wojenne tajemnice zamku Książ. Podziemia”. Mimo, że od wielu lat mieszka on poza granicami Polski, odwiedza bardzo często teren Dolnego Śląska, a jako ciekawostkę można uznać fakt, że prowadzi  także regularne szkolenia dla przewodników zatrudnionych na Zamku Książ. Należy podkreślić, że to właśnie Piotr Kruszyński wskazał nam miejsca, które powinny zostać przebadane oraz podzielił się z nami swoimi hipotezami na temat istnienia niezbadanych do tej pory podziemi pod Zamkiem Książ.

Nasze badania georadarowe pozwoliły na odkrycie nieznanego dotychczas szybu wewnątrz pomieszczenia na I piętrze Zamku Książ, które kiedyś było winiarnią, a dziś służy celom wystawienniczym i bardzo często jest określane jako tzw. „strachy”. Zanim podzielimy się z Państwem wynikami naszych badań, chcemy krótko przedstawić dotychczasowe badania w tym pomieszczeniu, które były prowadzone przez inne grupy osób. Chcemy w ten sposób uniknąć niepotrzebnej polemiki lub przypisywania sobie naszych odkryć przez inne grupy, które działały, bądź działają na Zamku Książ. Pomieszczenia „strachów” są dość rozległe i można je roboczo podzielić na kilka miejsc:
a) korytarz dochodzący do głównej sali wraz z bocznym pomieszczeniem,
b) szyby windowe,
c) główne – największe pomieszczenie „strachów”,
d) dalsza część strachów w kierunku zachodnim.
Dotychczasowe badania inwazyjne i bezinwazyjne, według naszej nieformalnej wiedzy, prowadzono we wszystkich pomieszczeniach „strachów”.

KALENDARIUM

Rok 2006 – wiercenia w bocznym pomieszczeniu w części oznaczonej jako a) oraz innych nieznanych nam miejscach – prace współfinansowane przez miesięcznik „Odkrywca” – artykuł w prasie
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,3561675.html .

Rok 2006 – badania georadarowe specjalistów z AGH – artykuł w prasie
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,4699839,20060819WR-DLO,Tajemnice_zamku_Ksiaz,.html .

Rok 2010 – ponownie badania georadarowe specjalistów z AGH – artykuł w prasie
http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/327535,naukowcy-badaja-podziemia-zamku-ksiaz-film,id,t.html?cookie=1 .

Rok 2013 – badania georadarowe (nie znamy miejsc pomiarów ani wyników prac) pod kierownictwem Bogusława Wróbla (http://www.ant.biz.pl/explorator/) oraz dr Wiesława Nawrockiego.

Rok 2013 – badania georadarowe (pomieszczenia „strachów) oraz wiercenia (szyby wind) stowarzyszenia „Dolnośląska Grupa Badawcza” – http://www.sdgb.eu/?p=442 . Cytaty ze strony www SDGB: „Wiercenia wykazały 20 i 40 cm betonu a poniżej skałę rodzimą (weryfikacja -1m). Tak więc windy nie zjeżdżały niżej. Równolegle do wierceń wykonaliśmy badanie georadarem 3D. Georadar wykazał dwa pomieszczenia na głębokości 10 m, poniżej dzisiejszej podłogi. Tak więc niższy poziom istnieje. Czy to Schron Hitlera? Nie wiemy. Profesjonalnymi wiertnicami rdzeniowymi nie jesteśmy w stanie, wykonać pionowych otworów na taka głębokość. Ale może Konserwator Zabytków, pozwoli nam na wykonanie wierceń poziomych, z dziedzińca przy Strachach. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku.”.

Badania pomieszczenia „strachów” oraz innych miejsc na Zamku Książ wykonywał także Mirosław Figiel – ówczesny pełnomocnik wojewody dolnośląskiego do spraw poszukiwania ukrytych dóbr kultury i dzieł sztuki. Badania prowadzono w asyście funkcjonariuszy służb specjalnych a ich wyniki są tajne. Komentarz do tych prac umieściliśmy w poprzednim wpisie na naszej stronie (link).

Reasumując, do tej pory, do wiadomości publicznej podano jedynie wyniki wierceń w szybach wind oraz badania georadarem. Dokonało tego stowarzyszenie „Dolnośląska Grupa Badawcza”. W notatce na stronie http://www.sdgb.eu/?p=442 wyraźnie czytamy o znalezieniu pomieszczeń za pomocą georadaru, które są bardzo głęboko i dostęp do nich jest możliwy jedynie wskutek pionowych odwiertów o długości co najmniej 10m.

Wyniki badań przeprowadzonych przez inne grupy nie zostały do tej pory opublikowane i nie mamy do nich dostępu, więc nie można ich szczegółowo komentować. Nie wiemy czy zakończyły się sukcesem czy fiaskiem. Możemy jedynie przypuszczać, że nie znaleziono niczego, co można by było jednoznacznie zinterpretować jako sukces, gdyż w środowisku eksploratorów, do tej pory, nie pojawiły się na ten temat żadne (nieformalne) informacje.

Nasze doświadczenie podpowiada nam, że badania terenowe, w szczególności na Zamku Książ, muszą być poparte szczegółową analizą istniejących planów zamku oraz bardzo dobrą orientacją w samym obiekcie. Zamek Książ jest obiektem trudnym do badań, gdyż opiera się na nieregularnej skale, która dosłownie wdziera się do jego pomieszczeń, a także tworzy międzypiętra.

Badania prowadzone przez Dolnośląskie Towarzystwo Historyczne dotyczyły kilku pięter zamku. Dziś chcemy ujawnić jedno z odkryć, którego dokonaliśmy w bocznej wnęce, po prawej stronie korytarza prowadzącego do dawnej winiarni, tzw. „strachówSzkic - pomieszczenie, gdzie wykryto nieznany szyb” (schemat poniżej). W tej wnęce były prowadzone odwierty w ścianach (patrz wyżej), jednakże nasze pomiary JEDNOZNACZNIE wskazują na istnienie tam pionowego szybu o średnicy ok. 2.5m x 2.5m i głębokości co najmniej 9m. Szyb znajduje się pod prawie całą częścią posadzki wnęki oznaczonej na schematycznym planie oraz jest zamknięty za pomocą betonowego korka (ok. 1m betonu).

Falogram

Podajemy także do wiadomości publicznej falogram z badania georadarem. Planujemy, w niedalekiej przyszłości, wykonanie w tym miejscu otworu inspekcyjnego. Prowadzimy obecnie działania w celu uzyskania zgody od Prezydenta Wałbrzycha, Prezesa Zarządu spółki z o.o. Zamek Książ oraz Konserwatora Zabytków na badania inwazyjne. Świadomie upubliczniamy te wiadomości, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień lub komentarzy, które w polskim piekiełku są niestety stałym elementem każdego odkrycia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że odkryty szyb jest dolną częścią studni, której wlot był na Czarnym Dziedzińcu… W czasie wojny rejon ten był ogromnym placem budowy , studnia została częściowo zasypana. Odkryty przez nas szyb może też stanowić klatkę schodową lub być szybem windowym, które prowadzą do innych, nieznanych pomieszczeń. Nie chcemy w tym miejscu puszczać wodzy fantazji, my trzymamy się faktów… parafrazując słowa naszego doświadczonego kolegi z branży – gonimy dalej króliczka 😉

Udostępnij
Translate »