sty 172014
 

DTH_ZamekKsiąż

Z nieukrywaną przyjemnością chcielibyśmy podzielić się z Państwem historią planu przebudowy Zamku Książ w trakcie II wojny światowej. Jak powszechnie wiadomo, rodzina Hochbergów, w której to posiadaniu był Zamek Książ do 1943 roku, miała ogromne problemy finansowe. Zamek Książ został niejako przejęty za niespłacone należności finansowe przez niemieckie koleje państwowe Deutsche Reichsbahn. Reguluje to obszerna umowa wraz z załącznikami, której malutki fragment przedstawiamy poniżej.

MietvertragTeil

Kilka miesięcy później, na zamek wkracza Organisation Todt (OT), która zaczyna go gruntownie przebudowywać na potrzeby nowych mieszkańców – naczelnych władz III Rzeszy Niemieckiej, w tym Adolfa Hitlera. Do dnia dzisiejszego, szczegóły tej przebudowy nie są w pełni znane. Pozostały jedynie ślady zmian widoczne gołym okiem oraz zachowane materiały na temat wyglądu zamku za czasów Hochbergów. Analizę porównawczą stanu przed i po przebudowie, dodatkowo utrudnia brak rzetelnej dokumentacji obiektu po jego przejęciu w 1945.

Mija ponad 50 lat i…badacz historii Zamku Książ – Piotr Kruszyński przywozi z Niemiec do Polski część planów przebudowy z okresu działań OT. Dla wyjaśnienia, Piotr Kruszyński jest wieloletnim współpracownikiem muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, a także Autorem pierwszej publikacji naukowej na temat projektu „Riese” na Dolnym Śląsku pod tytułem: „Podziemia w Górach Sowich i Zamku Książ”.

W tym czasie na Dolnym Śląsku działa powołany przez wojewodę dolnośląskiego zespół ds. poszukiwania ukrytych dóbr kultury i dzieł sztuki pod kierownictwem Mirosława Figla (M.F.). Wspomniany plan przebudowy Zamku Książ staje się podstawą do poszukiwań ukrytych pomieszczeń (?skarbów?) na terenie zamku. Sprawa zostaje nagłośniona przez M.F. i poszukiwania stają się niejawne oraz nadzorują je przedstawiciele służb specjalnych. Nie chcemy wyjaśniać w jaki sposób plan przebudowy zamku trafił do rąk M.F., napiszemy jedynie, że nie odbyło się to w sposób bezpośredni. Akcja poszukiwawcza Zespołu ds. poszukiwania ukrytych dóbr kultury i dzieł sztuki została zorganizowana z użyciem znacznych nakładów sił oraz środków finansowych. Miejscem poszukiwań stało się w głównej mierze pomieszczenie dawnej winiarni na I piętrze Zamku Książ, znanej obecnie jako tzw. „strachy”. W pomieszczeniu wykonano odwierty, w tym jeden o głębokości ponad 11m! Efektem tych zakrojonych na szeroką skalę poszukiwań było niestety jedynie medialne zamieszanie. Jak powszechnie wiadomo, sukces ma wielu ojców a porażka jest sierotą. Nie jest naszym zadaniem opisywanie polskiego piekiełka (wystarczy wpisać kilka odpowiednich haseł do wyszukiwarki google), dlatego w tym miejscu historia się kończy… DTH trzyma się faktów! mity omijamy szerokim łukiem!

ErdgeschossOT

Gwarantujemy jednak, że to nie koniec badań Zamku Książ 😉


Udostępnij
Translate »